fbpx
X
October 5, 2023

طرح ممنوعیت مسافرت شهروندان آمریکایی به ایران توسط تندروها در کنگره آمریکا پیگیری می‌شود

واشنگتن دی سی – همانطور که پیش از این هشدار داده‌ بودیم، تندروها طرح ممنوعیت سفر اتباع آمریکایی به ایران را به کنگره آمریکا ارائه کرده‌اند. این طرح به دنبال ممنوعیت سفر همه اتباع ایالات متحده، از جمله شهروندان دو تابعیتی ایرانی – آمریکایی به ایران است و تصویب آن محدودیت‌های .جدیدی برای ملاقات صدها هزار ایرانی – آمریکایی با خانواده‌های خود در ایران ایجاد می‌کند

«طرح ممنوعیت مسافرت شهروندان آمریکایی به ایران امروز توسط جیسون برادسکی، مدیر سیاستگذاری گروه تندروی طرفدار اسرائیل به نام «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» و یکی از دست اندرکاران موثر در تاسیس شبکه سعودی «ایران اینترنشنال» تبلیغ و ترویج شده است»

این طرح توسط جو ویلسون، نمایندهٔ مجلس ایالات متحده آمریکا از حوزه انتخابیه کارولینای جنوبی و از اعضای حزب جمهوریخواه به مجلس نمایندگان در کنگرهٔ آمریکا ارائه شده است. جو ویلسون همان کسی هست که در سال ۲۰۱۷ طرح مشابهی را برای ممنوعیت سفر به کره شمالی از آمریکا سازماندهی کرده بود. البته نام آقای ویلسون بیشتر به دلیل ایجاد وقفه در سخنرانی سالانه باراک اوباما در جلسه مشترک کنگرهٔ آمریکا در خاطره‌ها مانده است او در این جلسه فریاد زد «تو دروغ می‌گویی!» 

آقای ویلسون بطور مرتب در جلسات «سازمان جوامع ایرانیان در آمریکا» (اویاک) که بازوی لابی‌گری سازمان مجاهدین خلق در آمریکاست شرکت می‌کند.

همچنین اخیرا حضور او در برنامه گروه «اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران» (‌نوفدی)، که یک گروه لابی با هدف احیای پادشاهی پهلوی است، خبرساز شد.

جامعه ایرانی آمریکایی باید در مقابل چنین طرح‌هایی بایستد و به قانونگذاران در کنگرهٔ آمریکا گوشزد کند که جامعه ایرانیان آمریکایی از طرح ممنوعیت سفر مسافران از آمریکا به ایران حمایت نمی‌کنند. در اینجا می‌توانید به این طرح اعتراض کنید

بر کسی پوشیده نیست که در کنگره آمریکا گروه‌های لابی بسیاری از تحریم‌ها، ممنوعیت‌های مسافرتی، تهدیدهای نظامی و سایر اشکال «اعمال فشار» حمایت می‌کنند. این فشارها در نهایت فقط مردم عادی در ایران را مجازات می‌کند و همچنین منجر به نقض حقوق شهروندان ایرانی آمریکایی می‌شود. لیست بلند بالای این گروه‌ها شامل آیپک (لابی اسرائیل)، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها (اف‌دی‌دی)، سازمان مجاهدین خلق، گروه اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران (‌نوفدی) و اتحاد علیه ایران هسته‌ای و انبوهی از گروه‌های دیگر است.

در چنین فضایی، فقط و فقط صدای یک گروه ایرانی-آمریکایی در کنگره وجود دارد که در برابر سیاست‌هایی که به ایرانیان عادی آسیب می‌رساند و جامعه ایرانی آمریکایی را تضعیف می‌کند، ایستادگی می‌کند و آن گروه شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) است.

قبل از تأسیس نایاک، تنها صدایی که در کنگره دیدگاه‌های خیالی و غیرواقعی ایرانیان آمریکایی را بیان می‌کرد، سازمان مجاهدین خلق بود. متاسفانه بسیاری از سازمان‌ها و لابی‌هایی که از سیاست‌های جنگ‌طلبانه علیه ایران دفاع می‌کنند، از مجاهدین خلق به عنوان صدای «ایرانی – آمریکایی» برای توجیه پیشنهادات خود استفاده می‌کردند.

ما از زمان تاسیس نایاک و در همه ۲۰ سال گذشته در تلاش بوده‌ایم تا صدای جامعه ایرانی آمریکایی را به گوش نمایندگان کنگره برساند. صدایی که حامی صلح، دیپلماسی، حقوق‌بشر است و خواست واقعی مردم ایران را بر منافع گروه‌های جنگ طلب مقدم می‌دارد. 

سازمان مجاهدین خلق هنوز در زمینه لابی علیه ایران بشدت فعال است، اما در سال گذشته سازمان‌های ایرانی-آمریکایی دیگری به آنها پیوسته‌اند که خواستار اشکال جدیدی از مجازات دسته جمعی علیه ایرانیان شده‌اند.

اگرچه ما به آزادی بیان معتقدیم و از حق همه گروه‌ها برای تبلیغ عقاید خود استقبال می‌کنیم اما معتقدیم که در حال حاضر، ما باید با صدای بلند به قانونگذاران بگوییم که اکثریت جامعه ما از ممنوعیت سفر به ایران حمایت نمی‌کنند. افراد جامعه ایرانی‌ – آمریکایی بهتر از هرکسی با سرکوب وحشیانه حکومت ایران آشنا هستند، اما این حق باید برای صدها هزار ایرانی – آمریکایی که می‌خواهند سالانه به ایران سفر کنند و عزیزانشان را ببیند باقی بماند. تاکید می‌کنیم هیچ دولتی حق قطع ارتباط ما با عزیزانمان را ندارد. 

همین الان به طرح ممنوعیت مسافرتی از آمریکا به ایران اعتراض کنید

اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکا پیروز شود، ممکن است به چشم خود ببینیم که قانون ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا و ممنوعیت سفر آمریکایی‌ها به ایران، تصویب و اجرا شود. منزوی کردن ایرانیان و جدا کردن ما از خانواده‌هایمان هیچ کمکی به امنیت ملی ایالات متحده نمی‌کند و تنها در خدمت برنامه‌ای است که زمینه ساز سرکوب و رنج بیشتر برای مردم ایران خواهد بود و در نهایت خطر درگیری نظامی را به شدت افزایش می‌دهد. ما اجازه نخواهیم داد که این اتفاق بیفتد.

Back to top