fbpx
X

News & Publications

August 2, 2023

اطلاعات اصلاحیه شماره 813 راندز

متمم شماره ۸۱۳ معروف به «متمم راندز» ضمیمه قانون National Defense Authorization Act برای سال مالی ۲۰۲۴ در روز ۲۵ جولای سال ۲۰۲۳ در سنا تصویب شد. این‌ها مطالبی هستند که شما باید درباره این مصوبه بدانید:

این متمم دقیقا چیست و چه می‌کند؟

این متمم تاثیرات محدود اما مشخص تبعیض‌آمیزی بر دارندگان ویزا و کسانی که شهروند ایران و همچنین روسیه، چین و کره شمالی هستند خواهد داشت. در صورت تصویب و تصویب این متمم به قانون، رئیس جمهور موظف است از فروش اموال کشاورزی در مقیاس بزرگ به اتباع این کشورها جلوگیری کند. این محدودیت ها در صورتی اعمال می شود که ملک مورد نظر بیشتر از 320 هکتار یا ارزش آن بیش از 5,000,000 دلار باشد. به خاطر تلاش‌ها و پیگیری‌های بی‌وقفه نایاک استثناهایی برای دوتابعیتی‌ها و دارندگان گرین کارت از ایران و سایر کشورهای ذکر شده در نظر گرفته شده است.

چه کسان دیگری به این متمم اعتراض کرده‌اند؟

نایاک مساله تصویب این متمم را  برای اعضای ائتلاف سازمان‌هایی که با ‌‌alien land laws  در سراسر کشور مبارزه می‌کنند مطرح کرد. در نتیجه موسسات دیگر در این ائتلاف نیز به کمپین برای مبارزه با تصویب این متمم پیوستند که از جمله این موسسات اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) و آسیایی‌آمریکایی‌ها برای عدالت (AAJC)٬ دو موسسه پیشتاز در مبارزه برای حقوق مدنی و عدالت هستند.

همانطور که ACLU هشدار داده، این متمم “افراد را صرفا به دلیل تابعیت مادری آنها هدف قرار می دهد و شهروندان یک کشور را با دولت آنها یکسان فرض می کند بدون اینکه هیچ شواهدی در دست باشد که نشان دهد که اجرای چنین قانونی باعث تامین امنیت ملی در آمریکا خواهد شد.”

چرا نایاک از تصویب این متمم نگران است؟

ما هر زمان که با ایرانیان به عنوان یک تهدید ذاتی امنیت ملی رفتار شود و بر اساس تابعیت مادری‌مان تحت محدودیت‌های آزاردهنده قرار بگیریم نگران می‌شویم زیرا واقعیت این است که با چنین رفتارهایی حقوق همه ما تضعیف می شود. هر زمان که چنین لوایحی به تصویب می رسد، اگر با محدودیت های ذاتا تبعیض آمیز، به هر شکلی که باشد، مبارزه نکنیم، این خطر برای ما خواهد بود که تسلیم نقض بیشتر حقوقمان و پذیرش رفتارهای غیرانسانی و ناعادلانه تر شویم. به همین دلیل است که ما به «متمم راند» اعتراض می‌کنیم.

متاسفانه، جامعه ایرانی-آمریکایی به طور مستقیم تجربه کرده که چگونه می توان از یک تبصره تبعیض‌آمیز به ظاهر محدود برای گسترش و توجیه تبعیض های گسترده‌تر استفاده کرد. در زمان دولت اوباما NIAC Action زنگ خطر را در مورد محدودیت‌های تبعیض‌آمیز لغو روادید که مبتنی بر تابعیت مادری بود به صدا درآورد. این محدودیت‌ها (که در زمان اوباما اجرا نمی‌شدند) در زمان دولت ترامپ مورد استفاده قرار گرفتند و راهی را باز کردند تا ممنوعیت‌های مسافرتی علیه مسلمانان و پاره پاره کردن خانواده‌ها از هم با توجیه قانونی اجرا شوند. تصویب «متمم راندز» یک زنگ خطر دیگر است، برای ما که بدانیم که طرفداران قوانین alien land law از این متمم به عنوان وسیله‌ای برای تحمیل سیاست‌های تبعیض‌آمیز بیشتر علیه ما استفاده خواهند کرد.

رای به «متمم راندز» از کجا آمده؟

نایاک قوانین و لوایحی که در هر دو سطح فدرال و ایالتی با موضوع تصویب محدودیت‌های تبعیض‌آمیز (برای خرید ملک و دیگر دارایی‌ها) بر روی برخی افراد براساس تابعیت مادری‌شان بحث می‌شود را دنبال می‌کند. یکی از این لوایح، قانون PASS است که مجددا در سنا مطرح شده و در اوایل سال جاری در مورد حادثه بالون جاسوسی چین مورد توجه قرار گرفت.

نایاک با قانون‌گذارانی که برای تصویب این قانون فعالیت می‌کردند مشورت کرد و ما نگرانی‌های‌مان را درمورد اینکه نسخه اولیه این لایحه خرید املاک کشاورزی برای کسانی که گرین کارت و ویزا دارند را ممنوع می‌کند، با قانون‌گذاران به اشتراک گذاشتیم. پیگیری‌های ما کمک کرد تا اطمینان حاصل شود که نسخه ای که نهایتا رای آورده – متمم راندز ۸۱۳ – دارای معافیت های واضح برای شهروندان ایالات متحده و دارندگان گرین کارت است. با وجود این٬ ما دوباره تاکید می‌کنیم که با هرگونه اقدامی که محدودیت‌های تبعیض‌آمیز علیه جامعه ما اعمال کند و ایرانیان را به عنوان یک خطر امنیتی تلقی کرده و حقوق اولیه و اساسی ما در آمریکا تضعیف کند و همچنین این تبعیض آشکار را عادی‌سازی کند مبارزه می‌کنیم.

مسیر آینده ما چیست؟

مصوبه National Defense Authorization Act هنوز به قانون تبدیل نشده است و هنوز زمان برای آن‌که بتوان متن قانون را در مورد محدودیت‌های تبعیض‌آمیز عوض کرد وجود دارد. از آنجا که مجلس نمایندگان و سنا دو نسخه متفاوت از یک لایحه را تصویب کردند، آنها باید با هم جلسه گذاشته و در مورد نسخه نهایی در تعطیلات ماه آگوست مذاکره کنند. در این فرآیند مذاکره، که چندین هفته طول می کشد، می‌توان تصور کرد که هوز فرصت برای این‌که اطمینان حاصل شود که متن قانون حقوق جامعه ایرانی‌آمریکایی را تقض نمی‌کند و همچنین باعث تبعیض علیه ما نخواهد شد وجود دارد.

Back to top