بانک‌ها در برابر ایرانی-آمریکایی‌ها تبعیض قائل می‌شوند – این اقدامی است که ما در مورد آن انجام می‌دهیم

,دوست عزیز

سال‌هاست که بسیاری از ایرانی-آمریکایی‌ها، تنها به دلیل تبارِ ایرانی‌شان، با بسته‌شدن حساب‌های بانکی خود مواجه می‌شوند. این نوعی تبعیضِ آزاردهنده است که می‌تواند فرد را در حالی که منتظر آزادشدن پس‌انداز و سرمایه‌ی زندگی‌اش است، با مشکلات مالی بسیاری روبه‌رو کند.

بانک‌ها در گفت‌وگو با ما توضیح می‌دهند که این کار، نوعی اقدام احتیاطی برای پیروی از تحریم‌های آمریکاست که اشخاص را از کار کردن با حساب‌های بانکی در ایران منع می‌کند. در حالی که قانون این اقدام را طلب نمی‌کند، بسیاری از بانک‌ها ریسک تبعیض علیه ایرانیان آمریکا را به ریسک نقض تحریم‌ها ترجیح می‌دهند.

به همین خاطر، امروز شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) تقاضانامه‌ای را تنظیم می‌کند که از وزارت خزانه‌داری می‌خواهد تا با تغییر رسمی قانون، به آمریکاییان اجازه دهد که بتوانند با حساب‌های بانکی در ایران کار کنند. این عمل، هزینه‌ای برای ایالات متحده ندارد و باید به کارکرد بانک‌ها در قبال بستن حساب‌های ایرانی-آمریکایی‌ها و شهروندان ایرانی ساکن آمریکا پایان دهد. علی‌رغم این‌که انتظار داریم بازبینی این روند طولانی و زمان‌بر باشد، اما بر این باوریم که در نهایت می‌توانیم این قانون را تغییر دهیم و به اقدام تبعیض‌آمیز بانک‌ها در قبال جامعه‌مان پایان بخشیم.

علاوه بر این، بیشترین شکایت‌هایی که تاکنون دریافت کرده‌ایم، به عملکرد بانک آمریکا باز می‌گردد. با وجود تلاش‌های متعدد از سال ۲۰۱۴ در جهت مجاب‌کردن بانک آمریکا برای تغییر سیاست‌هایش در قبال اشخاصی که عضو جامعه‌ی ما هستند، این بانک کماکان بدون هشدار یا با اطلاع رسانی کوتاه، به بستن حساب‌های ایرانی-آمریکایی‌ها ادامه می‌دهد.

به همین دلیل، ما بار دیگر نامه‌ای به بانک آمریکا فرستاده‌ایم تا برای این نهاد روشن کنیم که تحریم‌ها، آنان را به بستن حساب شهروندان معمولی مقیم آمریکا مجبور نمی‌کند و تصریح کرده‌ایم که برای حفاظت از منافع جامعه ایرانی در آمریکا، گزینه‌ی اقدام حقوقی را باز گذاشته‌ایم تا به رفتار تبعیض‌آمیز این بانک پایان دهیم.

اگر شما از جانب یک بانک با تبعیض مشابه روبه‌رو شده‌اید یا حساب‌تان مسدود شده، از شما می‌خواهیم که روایت‌تان را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم پرونده مستندی تهیه کنیم برای اثبات این موضوع که این رفتار تبعیض‌آمیز باید خاتمه یابد. هر چه مثال‌های بیشتری داشته باشیم، پرونده‌هایمان برای تقاضای تغییر قانون در وزارت خزانه‌داری و پایان‌دادن به تبعیض‌های بانک آمریکا، محکم‌تر می‌شود.

داستان خود را این‌جا به اشتراک بگذارید

این را بدانید که ما از تلاش برای شما بازنخواهیم ایستاد؛ خواه در برابر وزارت خزانه‌داری دولت ترامپ باشد، خواه بانک آمریکا، یا هر کس دیگری که به جامعه ایرانی در آمریکا آسیب وارد کند.

با احترام،
جمال عبدی
رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا

گزینه کمک‌های مالی

About Author

NIACNIACLearn more about the NIAC staff here.
Connect with Me: