Bookmark and Share Print

 

مقالات فارسی

 
 نوشته نایاک ۱۵ ژوئن ۲۰۱۳
 شورای ملی‌ ایرانیان آمریکا بیانیه زیر را در رابطه با انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور بعدی ایران صادر کرد: انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور آینده ی ایران نشان دهنده ی دریچه‌ای بالقوّه برای پیشرفت حقوق بشر در داخل ایران و همچنین دیپلماسی هسته‌ای است. روحانی، تنها أعتدال گرای این رقابت، با انتقاد از فضای امنیتی در ایران، به این اشاره کرد که تلاش خود را خواهد کرد که زندانیان عقیدتی‌ که پس از انتخابات ۲۰۰۹ بازداشت شدند، از جمله رهبران جنبش سبز، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، که از ۲۰۱۱ در حصر خانگی به سر می‌‌برند، آزاد شوند. روحانی که در دوران رئیس جمهور‌ سابق اصلاح طلب خاتمی،  مذاکره گر‌ بود همچنین ایران را به رویکردی سازنده تر در دیپلماسی هسته‌ای فرا خوانده و به شدت رویکرد مقابله جویانه ایران تحت ریاست احمدی نژاد و مذاکره گر هسته‌ای فعلی او سعید جلیلی را مورد انتقاد قرار داد.

کاهش تحریم های ایالات متحده بر لپ تاپ ها، تلفن های همراه
نوشته ی تری اطلس ۲۹ مه ۲۰۱۳
به گفته شورای ملی ایرانیان آمریکا دولت رئیس جمهور باراک اوباما قصد لغو تحریم های تجاری ایالات متحده را دارد که از فروش تجهیزات ارتباطات و نرم افزار به مردم عادی ایران جلو گیری میکرد. طبق گفته ی جمال عبدی، سخنگویی از این شورا که گروهی غیر انتفاعی مستقر در واشنگتن است،این تغییر سیاست امروز توسط وزارات امور خارجه و خزانه داری ایالات متحده ی آمریکا که از سال ۱۹۹۲ اداره ی تحریم‌ها ی تحمیل شده را بر عهد داشتند اعلام خواهد شد.وزارت خزانه داری در حال صدور مجوزی کلی‌ است که اجازه فروش سخت‌افزار آمریکایی‌ از جمله تلفن‌های همراه و ‌لپ تاپ ها  و نرم افزار هایی‌  مانند برنامه‌های آنتی ویروس را به مصرف‌کنندگان غیر دولتی میدهد. مقصود از این تغییر کمک به ایرانیان برای برقراری ارتباط از طریق رسانه‌های اجتماعی، پیامک‌ها، و ویدئو‌های تلفن‌های همراه است برای غلبه بر برخی‌ از محدودیت‌های رسانه‌ها و ارتباطات اعمال شده توسط مقامات ایران بر مردم. در اثر تحریم‌های ایالات متحده، ایرانیان به عرضه بازار سیاه و فناوری‌های غیر آمریکایی‌ روی آورده اند.

اطلاعیه مطبوعاتی نایک چهارشنبه، ۲۹ مه ۲۰۱۳
واشنگتن دی سی‌- شورای ملی‌ ایرانیان آمریکا تصمیم پیش بینی‌ شدهٔ فردای دولت اوباما برای لغو تحریم‌ها بر ابزار ارتباطی‌ مصرف‌کنندگان ایرانی‌ را تحسین می‌کند. پسازپی‌ گیریطولانی‌ این عمل مطلوب به تضمین عدم انسداد دسترسی‌ به  سخت افزار، نرم افزار و خدمات مهم ارتباطی‌ مصرف کنندگان در ایران کمک خواهد کرد. نیاک انجمن‌ها و اشخاصی‌ که در طول این چهار سال گذشته در جامعهٔ ایرانی‌ آمریکایی‌ بی‌ وقفه برای این موضوع تلاش کردند را تمجید می‌کند. به گفته‌ جمال عبدی، مدیر سیاست گذاری‌های نیاک، "لغو این تحریم‌ها قدم بسیار مثبتی است. هیچ یک از تحریم‌های دیگر به اندازهٔ این تحریم حقوق بشر و جامعه مدنی را تضعیف نکرده و به دولت ایران کمک نمی‌‌کنند." 

نوشته گیسورأفت بایر چهارشنبه، ۲۲ مه ۲۰۱۳
اعضاوسفیران نایاک دردفترعضوکنگره وسرپرست،خانم پلوسی همراه بامدیرمنطقه ای او،دن برنال باید اعتراف کنم که درابتدای تصمیم گیری ام جهت حضوردرهمایش نایاک درخلیج سن فرنسیسکودچارشک وتردید بودم. من همواره همنشینی آمریکایی های ایرانی تبار راموضوعی پراهمیت قلمدا دکرده ام، اما درمورد نتیجه ی همکاری خودم با آنها چندان خوشبین نبودم. به هرحال طبیعی هم بود چون داستان های بی شماری درمورد ناتوانی آمریکایی های ایرانی تبار درهمکاری گروهی بایکدیگر شنیده ونمونه های مختلفی از شکست آنها درطرح هاای اولیه به چشم دیده بودم.

سه راه به سوی معامله ی هسته‌ای با ایران
نوشته رضا مرعشی ۱۳ مه‌ ۲۰۱۳
 در بحبوحه ی تشدید تحریم‌ها و لاف‌ها ی دروغین هسته‌ای غافل شدن از مذاکرات ۱۵ مه‌ کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا و سعید جلیلی، رهبر مذاکره اگر تهران جهت پیگیری گفت و گو‌ها ی بین ۵+۱ و ایران در استانبول آسان است‫.‬ آخرین دور از مذاکرات چند جانبه بی‌ نتیجه به پایان رسید و کمی‌ بیش از یک ماه برای تنظیم قرار یک جلسه ی رو در رو طول کشیده است. در حالی‌ که هیچ تاریخی برای دور جدیدی از مذاکرات با نمایندگان هفت کشور مشخص نشده، نشست آتی میان اشتون و جلیلی فرصتی برای شروع برنامه ریزی برای چگونگی‌ پرحاصل تر کردن مذاکرات نسبت به قبل است. قرار گرفتن در مسیر امیدوار کننده تری از مبادلات متناوب فعلی نیاز به چند مرحله ی کلیدی دارد: تعادل بخشی به برگه‌ پیشنهادات متقابل، گسترش مذاکرات، آغاز با در ذهن داشتن پایان.
...

شکست تلاش محافظکاران نوین در جهت متلاشی کردن یک سازمان ضد جنگ آمریکائی
ام. جی. روزنبرگ 
 ۵ مه ۲۰۱۳ 
ستیز بر سر جنگ با ایران چند جبهه ی مختلف دارد. داخل واشینگتون، خط نبرد میان دو گروه است، از یک طرف ائتلاف یا اتحادیه ی متشکل از گروهای صلح و امنیتی کوچک، حامی عدم اشاعه سلاح های هسته ای و گروهای ضد جنگ که طرفدار یافتن راه حلی مناسب در بن بست (روابط با) ایران، و دیگری ماشین جنگ خواه با پشتوانه مالی زیاد، متشکل از سازمان های محافظه کاران  نوین که بر این باورند که جنگ باید سالیان پیش آغاز میشد. 
...

 

تاثیر تحریم ایران بر معادلات هسته ای تهران
بیژن خواجه پور، رضا مرعشی و تریتا پارسی
مارس ۲۰۱۳
ایالات متحده آمریکا برای ایجاد جامع ترین تحریم یک جانبه در طول تاریخ، از اهرم های خود در نظام مالي بین المللي استفاده کرده و این امر در متقاعد کردن اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم های یک جانبه علیه ایران نقش اساسی و محوری ایفا کرده است. هدف اصلی این تحریم ها تغییر محاسبات هسته ای ایران و وادار ساختن این کشور به  پذیرش معامله ای است که در یک شرایط متفاوت از پذیرفتن آن سرباز می زد.بطور  کلی، پاسخ ایران به تحریم ها را می توان به سه بخش مجزا اما تاثیر گذار بر یکدیگر  تقسیم کرد:۱ ) انطاف پذیری اقتصاد کشور به گونه ای که خم شود اما نشکند. ۲) افزایش تلاش برای هدف قرار دادن منافع اسرائیل و آمریکا در سرتاسر جهان ۳) ایجاد داده های جدید درمورد برنامه هسته ای ایران.
...
 
نایاک بر تصمیم دادگاه در مورد دادخواستش علیه داعی الاسلام تقاضای تجدیدنظر خواهد کرد

۱۰ اوریل 

امروز، قاضی جان بیتس بیانیه توجیهی تصمیمش در مورد پرداخت اشتراکی هزینه ها پیرو دعوی نایاک علیه سید حسن داعی الاسلام مبنی بر افتراهای وی علیه این سازمان را اعلام کرد. با وجود عدم اثبات اتهامات  آقای داعی الاسلام برعلیه نایاک، قاضی بیتس دستور داده است که نایاک بخشی از هزینه‌های تحقیق و تفحص در این مورد را بپردازد، اما نایاک تقاضای تجدیدنظر کرده است.
...

کمبود دارو در ایران: واشنگتن و تهران هر دو مسئولند
بی‌بی‌سی فارسی
*یادداشت زیر را رضا مرعشی، مسئول بخش پژوهش های شورای ملی ایرانیان آمریکا، و تریتا پارسی، مدیر شورای ملی ایرانیان آمریکا، نوشته اند:
گفتگو های ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی پایتخت قزاقستان در فضایی از خوشبینی محتاطانه به پایان رسید. ولی با وجود این خوشبینی نمی توان مباحث مطرح شده در مذاکرات شهر آلماتی را جامع دانست. هر دو سوی مذاکره باید برای نپرداختن به مشکلات کمبود دارو و تجهیزات پزشکی که محصول تحریم های بین المللی ست و در اثر سوء مدیریت مقام های دولت ایران تشدید شده است پاسخگو باشند.
...

دعوا بر سر وزیر دفاع آمریکا؛ برگی دیگر از کشمکش سیاسی بر سر ایران
الکس کین
*آلکس کین، روزنامه نگار آمریکایی مقیم واشنگتن است که این مقاله را برای سایت فارسی بی بی سی نوشته است.‍
تصمم باراک اوباما به معرفی یک سناتور سابق از حزب جمهوری خواه به نام "چاک هیگل" برای پست وزیر دفاع آمریکا در هفته های اخیر به بهانه ای برای نزاعی سیاسی بر سر جهت گیری سیاست خارجی آمریکا در برابر ایران تبدیل شده است. این رویارویی همچنین بار دیگر بی رحمی فضای سیاسی در واشنگتن بر سر موضوع ایران را به نمایش گذاشته است.
...


تلاش برای خاموشی آمریکائیان ایرانی تبار

جهانداد معماریان

هرچند جمهوری اسلامی ایران یک کابوس تمام شدنی است،اما جنگ کابوسی است تمام ناشدنی
«ایران را بمباران کنید » توصیه وی بود در فوریه سال ۲۰۱۰ به باراک اوباما برای پیروزی در دور دوم انتخابات و به جد خواستار انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد برای ریاست جمهوری، گویی آنچه وی می خواست یعنی جنگ با سخنان و کردار عاری از شعور و ناسنجیده احمدی نژاد شانس تحقق بیشتری داشت. دانیل پایپز، بنیانگذار اتاق فکر "مجمع خاورمیانه"، نئو محافظه کار تندرویی است که به خاطر دفاع سرسختانه‌اش از مداخله نظامی در خاورمیانه و نیز دیگاههای مهاجرستیزانه و ترویج سازمان‌یافتۀ ایدۀ اسلام هراسی از سوی بسیاری از فعالان و دانشوران سیاسی در واشنگتن مورد انتقاد قرار گرفته است. اکنون گزارشی از سوی شبکه مستقل خبری آمریکا آشکارمی سازد که وی یکی از حامیان مالی و فکری کسانی است که سعی در بدنام کردن شورای ملی آمریکائیان ایرانی تبار(نایاک) – سازمان ضد جنگ و ضد تحریم های فراگیرعلیه ایران – دارند. پایپزحتی از ذکرچنین اقدامی در یکی از زیر مجموعه های اتاق فکر خود به نام "پروژه حقوقی" هیچ ابایی ندارد.
...

 

فشار تحریم های تبعیض آمیز بانکی بر دانشجویان ایرانی در آمریکا
سه شنبه ۸ ژانویه ۲۰۱۳
واشنگتن - تحریم های مالی که ظاهر دولت ایران را هدف گرفته، می تواند باز هم به شهروندان عادی ایرانی صدمه بزند، این بار با تنبیه دانشجویان ایرانی در دانشگاه های آمریکا. دانشجویان و استادان دانشگاه مینه سوتا گزارش کرده اند که بانک تی.سی.اف. (TCF BANK) به حداقل ۲۲ دانشجو اطلاع داد که حساب بانکی دانشجویی آنها بسته شده است. هیچ اطلاعات بیشتری از طرف بانک ارائه نشد، اما خیلی زود روشن شد که همه این دانشجویان یک وجه مشترک داشتند: همه ایرانی هستند.
...

بیانیه شورای ملی ایرانی آمریکایی ها در دعوی دادگاه علیه آقای حسن داعی الاسلام
۱۴ سپتامبر۲۰۱۲
حکم دیروز دادگاه در مورد دادخواهی شورای ملی ایرانی آمریکاییها (نایاک) علیه آقای سید حسن داعی الاسلام، پیروزی نایاک را در مورد درخواست اصلیش از دادگاه علیه آقای داعی مورد تایید قرار داد، هر چند که در مواردی نیز نایاک نتوانست به اهداف خود دست یابد. در پاسخ به تهمت و افتراهای آقای داعی به این سازمان و پایهگذار آن، تریتا پارسی، نایاک دعوی خود را علیه ایشان در سال 2008 میلادی به دادگاه برد. هدف ما از این دادخواهی دو چیز بود:

...

استقبال نایاک از مجوز کمک به زلزله زدگان
سه شنبه، ۲۱ اوت ۲۰۱۲
شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) از اقدام کاخ سفید به شدت استقبال می کند که با صدور یک مجوز موقت، به سازمان های خیریه اجازه داده کمک های انساندوستانه را مستقیما به قربانیان زلزله آذربایجان شرقی در ایران بفرستند. دیوید الیوت، مشاور سیاسیت گذاری نایک می گوید: «این حرکت انساندوستانه به مردم آمریکا این توانایی را می دهد که به ایرانیانی که همه چیز را در این فاجعه طبیعی از دست داده اند، کمک کنند.» به گفته او «باید از کاخ سفید تشکر کرد که اجازه نداد کمک های امدادی ضروری به دلیل روابط تیره بین دو کشور، گروگان گرفته شوند.»
...

نیاز به لغو تحریم ها برای ارسال کمک های انسان دوستانه به زلزله زدگان ایران
یکشنبه، ۱۲ اوت ۲۰۱۲
روز شنبه در تبریز و اهر زلزله آمد و بنا به گزارش ها از ایران دست کم ۲۵۰ کشته و بیش از ۲۰۰۰ زخمی بر جای گذاشت. 
نایک می خواهد مستقیما با سازمان های انسان دوستانه تماس بگیرد که برآوردی از وضعیت امداد و نجات به دست بیاورد و اینکه آمریکایی ها چطور می توانند به این وضعیت کمک کنند. ما راه های موجود برای کمک مالی و انسانی به زلزله زدگان را به شما اطلاع خواهیم داد.
...

تحریم ها و جنگ: سیاستی با نتایج معکوس
محمد صادقی اسفهلانی و دیوید الویت
توقف معاملات بانکی با ایران و تعلیق حساب تعدادی از ایرانیان کانادا در اروپا و آمریکا، توقف صدور و تمدید ویزا برای برخی دانشجویان ایرانی مقیم هلند، امتناع اخیر فروشگاه اپل از فروش آیفون به یک دختر ایرانی آمریکایی و از همه مهمتر خالی شدن هر چی بیشتر سبد خانواده ها در داخل مرزهای ایران . . . این پرسش را بیش از هر زمانی برانگیخته که سیاست گذاران در واشنگتن تا چه حد به تاثیر این تحریمها بر مردم ایران و جایگاه آنها در تنظیم هدفگیری این تحریم ها اهمیت می دهند؟ چه نیروهای سیاسی و کدام یک از مراکز قدرت خواستار تشدید تحریم ها هستند و کدام آن را به ضرر منافع مردم آمریکا و ایران می دانند؟
...

اسرائیل با مجاهدین دست به یکی می کند؟

تصویر اسرائیل به عنوان قربانی ترور یک حقیقت پذیرفته شده در بین اکثریت مردم آمریکاست و به همین دلیل گزارش شبکه ان.بی.سی که فوریه امسال منتشر شده همه را غافلگیر کرد. از مسئولان دولت اوباما به ان.بی.سی درز کرده بود که اسرائیل با گروه فرقه ای تروریستی مجاهدین خلق که در لیست گروههای تروریستی آمریکا هم قرار دارند برای کشتن دانشمندان هسته ای ایران همدست شده است.

...

درس هایی از اعمال تحریم بر آفریقای جنوبی

بهشته فرش نشانی (عضو گروه تحقیقات شورای ایرانی آمریکای)
۵ فرورین ۱۳۹۱

"روش ساده من این است که تحریم ها جای محدودی در دیپلماسی بین المللی و یا اعمال فشار دارند." این گفته رئیس جمهور اسبق آفریقای جنوبی فردریک دی کلرک است. کسی که در پایان راه رژیم آپارتاید و در هنگام از بین بردن سلاح های هسته ای آفریقای جنوبی در مسند قدرت بود. در پاسخ به اینکه آیا تحریم وسیله مناسبی برای سیاستگذاری است، وی پاسخ می دهد: "در مورد آفریقای جنوبی، آنها ما را گوش به زنگ نگه داشتند. تحریمِ ها رشد اقتصادی را کند کردند، اما به جمعیت سیاه پوست بسیار بیشتر از سفید پوستان ضربه زدند. آنها نتوانستند به کسانی که قرار بود کمک کنند یاری برسانند و برعکس حتی به آنان بیشتر ضربه زدند تا به آنهایی که قرار بود هدف تحریمها باشند."
...


تحریم ها احتمال وقوع جنگ را افزایش می دهند
تریتا پارسی
۳ فروردین ۱۳۹۱
"اگر از تحریم ها حمایت نمی کنید در بازی نقشی نخواهید داشت" این جمله را اخیراً یکی از روشنفکران یهودی آمریکایی به گروهی از دانشگاهیان ایرانی-آمریکایی گفته است. موضوع بحث چگونگی جلوگیری از وقوع جنگ بین ایران، اسرائیل و آمریکا بود؛ جنگی که اکثریت ایرانی آمریکایی ها و یهودیان آمریکایی با آن مخالفند. برداشت این روشنفکر یهودی از شرط ورود به مباحثه آمریکا بر سر مسئله ایران صحیح است اما باید بدانیم که اگرچه تحریم ها ظاهراً به عنوان جایگزینی برای جنگ مطرح می شوند اصولاً احتمال وقوع جنگ را افزایش می دهند.

...

پنج نکته برای اوباما در مذاکرات هسته ای با ایران
تریتا پارسی در مصاحبه با مجله تایم
فروردین ۱۳۹۱
اوباما یک بار دیگر بخت خود را می آزماید. او نمی خواهد به جنگ علیه ایران کشیده شود و ظاهراً با اطمینان دادن به اسرائیل که اگر تهران به سلاح هسته ای دست یابد آمریکا دست به اقدامی جدی خواهد زد تا به حال موفق شده که اسرائیل را نیز از حمله به ایران باز دارد. و این بدین معنی است که او باید در مذاکرات آتی موفقیت آمیز عمل کند. تریتا پارسی در کتاب جدیدش "بخت آزمایی فقط یک بار" بر اساس مصاحبه با تعدادی از تصمیم گیرندگان ارشد آمریکایی، اسرائیلی و ایرانی نشان می دهد که گرچه اوباما تصور می کند که تلاش جدی برای دیپلماسی صورت گرفته است تلاشهای دیپلماتیک دولت وی به دلیل محدودیت های سیاست داخلی و نیز محدودیت های زمانی تحمیل شده بر مذاکرات و تحولات داخلی ایران دچار اشکالات بسیار بوده است. از تریتا پارسی رئیس شورای ایرانی آمریکایی پرسیدم که اگر قرار باشد ۵ نکته را به کاخ سفید برای افزایش احتمال موفقیت در گفتگو با ایران متذکر شود آنها چه خواهند بود. در زیر پاسخ وی را می خوانیم:
...

استقبال نایک از تلاش برای مقابله با «پرده الکترونیکی» در ایران
  ۱ فروردین ۱۳۹۱ (۲۰ مارس ۲۰۱۲)
شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایک) از تصمیم دولت اوباما مبنی بر لغو تحریم ابزارهای ارتباط شخصی استقبال می کند. باراک اوباما در پیام نوروزی اش خطاب به مردم ایران گفت که لغو این تحریم ها در جهت حمایت از جریان آزاد اطلاعات برای مردم ایران است. نایک پیش از این هم تصمیم امروز را قویا توصیه کرده بود و با نماینده های کنگره و مقامات دولتی همکاری گسترده ای داشت تا اطمینان حاصل کند که تحریم های آمریکا، حق اولیه مردم ایران را مبنی بر دسترسی به اطلاعات و ابزارهای ارتباطی، زیر پا نمی گذارد.

...

«خطر تحریم‌های سنای آمریکا برای اشياء باستانی ایران»
رادیو فردا
۱۶ بهمن ۱۳۹۰ ( ۵ فوریه ۲۰۱۲)

«شورای ملی ايرانيان آمريکا»هشدار می دهد که تحت تاثير پيش‌نويس جديد قانون تحريم ها عليه ايران که اخيرا در يکی از کميته های تخصصی سنا به تصويب رسيده احتمال مصادره و حتی حراج آثار باستانی ايران در موزه ها و دانشگاه های آمريکا افزايش يافته است.به نوشته نایک از هم اکنون وکلای يک پرونده ادعای غرامت از حکومت ايران می کوشند که سنگ‌نوشته متعلق به ديوارهای تخت جمشید را که پیشینه‌ای دو هزار و ۵۰۰ ساله دارد و سندی است مربوط به دوران حکومت داريوش بزرگ مصادره کنند.
ادامه این مطلب را بخوانید


 شورای ملی ایرانیان آمریکا: مراقب تله جنگ با ایران باشید

مردمک
۲۰ مهر۱۳۹۰ (۱۱اکتبر ۲۰۱۱)

رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا دکتر تریتا پارسی در بیانیه‌ای در واکنش به اتهام آمریکا به ایران، بر تعهد عمیق ایرانیان آمریکا به امنیت ایالات متحده تاکید کرده و نوشته است: هرچند درباره طرح ترور سفیر عربستان در آمریکا اطلاعات بیشتری لازم است، اما اگر اتهاماتی که مطرح شده درست باشد، شورای ملی ایرانیان آمریکا چنین حرکت تاسف‌برانگیزی را به‌شدت محکوم می‌کند. وی در ادامه هشدار می دهد که اگر این اقدام ایران به منظور بر آشفته کردن آمریکا بوده باشد، دولت اوباما باید مراقب باشد که در این تله نیفتد.

ادامه این مطلب را بخوانید

 

نشست شورای ملی ايرانی- آمريکايی: «در تحریم های ایران باید تجدیدنظر شود»

رادیو فردا
۱۳ مهر۱۳۹۰ (۴ اکتبر ۲۰۱۱)
در نشستی که روز سه شنبه با حضور چند تن از کارشناسان اقتصادی و مالی در يکی از سالن های کنگره آمريکا توسط شورای ملی ایرانی-آمریکایی برگزار شد، تاثير تحريم های جاری عليه جمهوری اسلامی ايران بر بخش های انرژی و مالی اين حکومت و همين طور اثرات اين تحريم ها بر اقتصاد جهانی، مورد برسی قرار گرفت. نتيجه اين نشست که نزديک به دو ساعت طول کشيد، تاکيد بر ناکارآمد بودن تحريم ها بر ايران و تشویق به پیگیری دیپلماسی با ایران بود. از آن نوع همکاری و تعاملی که پس از جنگ دوم جهانی، ايالات متحده آمریکا در قبال ژاپن پيشه کرد.
ادامه این مطلب را بخوانید

تغییر سیاست ویزای دانشجویان؛ درس ارزشمندی برای ایرانیان آمریکا

بی بی سی فارسی

۲۶ خرداد۱۳۹۰ (۱۶ ژوئن ۲۰۱۱)

در ماه مه ۲۰۱۱ وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که سیاست صدور ویزای دو ساله با چند بار اجازه ورود را برای دانشجویان ایرانی آغاز خواهد کرد. در ماه مه ۲۰۱۱ وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که سیاست صدور ویزای دو ساله با چند بار اجازه ورود را برای دانشجویان ایرانی آغاز خواهد کرد. حاصل گردهمایی چند گروه از این دانشجویان تشکیل سازمان «ویزای ورود مکرر برای دانشجویان ایرانی» یا MEVISA (مویسا) در اوایل سال ۲۰۱۰ بود.مویسا به طور موازی، با شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایک NIAC) برای همکاری تماس گرفت. نایک از این همکاری استقبال کرد. این سازمان علاوه بر آموزش اعضای مویسا در مورد مسیر فعالیت مدنی، استراتژی را برای تغییر سیاست ویزا طراحی کرد. هم چنین نایک با درخواست از ایرانی های آمریکایی موفق به جمع آوری و ارسال هزاران نامه به باراک اوباما و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه شد.

ادامه این مطلب را بخوانید

 

ويزای ورود مکرر به آمريکا - تحقق يک رويا

صدای آمریکا

۵ خرداد۱۳۹۰ (۲۶ مه ۲۰۱۱)

شورای ملی ایرانی آمریکایی (نیاک) از دو سال پيش با بروی کار آمدن دولت باراک اوباما تصميم گرفت تا در راستای حل مشکل ویزای دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا قدم بردارد.نیاک از همان آغاز تلاش هایش در ايجاد تسهيلات برای دانشجويان ايرانی، ابتدا یک دوره پژوهشی را طی کرد تا ضمن ترسیم چشم اندازی برای این حرکت و شناسایی متحدان و منتقدان آن، چرايی وجود چنین مشکلی بررسی شود. در آن مقطع، برای اعضای ناياک هنوز معلوم نبود که آيا از نظر ايرانيان آمريکايی تبار، و يا حتی از نظر دولت آمريکا، چنين مشکلی وجود دارد، و يا آينکه آيا دولت حتی از چنين امری آگاه است. در اين راستا ناياک فعاليت های خود را با گروهی که با وبسايت MEVISA همکاری می کنند هماهنگ نمود.

ادامه این مطلب را بخوانید


پيشبيني طرفداران مجاهدين ازمبارزات تلافي جويانه عليه رژیم ایران
۱۲فروردین ۱۳۹۰ (آوریل ۱، ۲۰۱۱)
Tanter MEKکمیته سیاست های ایران، ( سازمانی که برای دست یابی پشتبانی های آمریکا به سازمان مجاهدین خلق تلاش میکند ) روز پنجشنبه مراسمی را با حضور صاحب منصبان سابق دولت آمریکا برگزار کرد و در آن خواستار حذف نام مجاهدین خلق از لیست سازمان های تروریستی خارجی آمریکا شد.
 

سخنرانان مدعی شدند که سازمان مجاهدین خلق یک سازمان تروریستی نیست و افزودند دستهای این سازمان بسته است. و حذف نامش از لیست تروریستها به آنها اجازه انجام حملاتی در داخل ایران را خواهد داد.
...

بیانیه مشترک کارشناسان (ایرانی و آمریکائی) در باره سازمان مجاهدین خلق ایران
11 مرداد 1390 (2 اوت 2011)
اولین چاپ این نامه در فایننشیال تایمز بود
ما امضا کنندگان این اعلامیه نگرانی خویش را از احتمال بالقوه خارج کردن نام سازمان مجاهدین خلق از لیست "سازمانهای تروریستی خارج از آمریکا" ابراز کرده، و دعاوی نادرست آنها مبنی بر اینکه "اپوزیسیون اصلی ایران" را تشکیل می دهند و در ایران از حمایت مردمی برخوردارند را تکذیب می نمائیم.
...

اوباما مشکل قانون ویزا برای دانشجویان ایرانی را رفع می کند
Visa Stampشورای ملی ایرانی های آمریکای تبار (نیاک) تصمیم دولت اوباما را برای لغو قانون ویزای دانشجویی آمریکا که به ایرانیان دانشجو تنها اجازه یک بار ورود به آمریکا را می‌دهد تحسین می کند. در زمانی که تعداد زیادی از جوانان ایرانی به دنبال خروج از کشور بدلیل سرکوب در ایران هستند، این تصمیم فرصت های ایرانی ها را برای تحصیل در امریکا گسترش می دهد.

تریتا پارسی رييس نیاک در این رابطه می گوید: "فرصت های بهتراز این برای برقراری ارتباط با جوانان ایران برای ایالات متحده کم بوجود می آید". با وجود سرکوب در خانه، قانون ویزای دانشجویی آمریکا یکی از بزرگترین موانع پیشرو دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های امریکا بوده است زیرا آنها را مجبور به انتخاب میان آموزش و خانواده خود می کرد.

...

ويدئو: گفتگوي نايك با شيرين عبادي پيرامون حقوق بشر و جنگ
واشنگتن - دکتر شیرین عبادی شنبه گذشته در حضور جمعی از اعضای شورای ملی ایرانیان آمریکا ضمن تاکید بر تمرکز جامعه بین الملل بر مسئله حقوق بشر در ایران هشدار داد که جنگ و یا تهدید نظامی علیه ایران، برای جنبش حقوق بشر و مردم سالاری داخل کشور ویرانگر خواهد بود. پیش از این جلسه که در مک لین ویرجینیا به میزبانی نایک برگزار شد، دکتر تریتا پارسی دبیر کل نایک و دکتر هژیر رحمانداد عضو نایک و استادیار مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی ویرجینیا، با خانم عبادی مصاحبه کردند.


 
جمال عبدی و تریتا پارسی
۱۲ فروردین ۱۳۹۰ (آوریل ۱، ۲۰۱۱)
Visa Stamp روز اول فروردین، باراک اوباما به مناسبت نوروز و سال نو ایرانی، حرف های قاطعی در همبستگی با مردم ایران زد. او خطاب به ایرانیان گفت «با اینکه دوران تاریکی به نظر می رسد»، اما «من در کنارتان هستم».

چند روز بعد، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پاسخ به درخواست فعالین حقوق بشر و دموکراسی ایرانی و با حمایت قاطع آمریکا، به انتخاب گزارشگر ویژه مسائل حقوق بشر ایران رای مثبت داد.


این مسئله برای استراتژی رییس جمهوری آمریکا در راستای همکاری با سازمان ملل متحد، پیروزی بزرگی بود. سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر هم آن را به عنوان اقدامی ملموس برای کمک به حفظ حقوق بشر در ایران تحسین کردند.
...


  ۲۹ مارس ۲۰۱۱
Persepolis Tablets حکم امروز شعبه هفت سیار یک دادگاه تجدید نظر در آمریکا، برای ایرانیان آمریکایی و دست اندرکاران موزه ها که نگران ضبط احتمالی عتقیه های با ارزش ایرانی هستند، پیروزی مهمی محسوب می شود.

واشنگتن - ایرانیان آمریکایی و دست اندرکاران موزه ها که نگران ضبط احتمالی عتقیه های با ارزش ایرانی بودند امروز در شعبه هفت سیار دادگاه تجدید نظر، حکم تعویق مهمی دریافت کردند. این حکم مربوط به دادگاهی است که شاکیان آن سعی دارند اشیا باستانی ایران را از دانشگاه شیکاگو و موزه فیلد شیکاگو ضبط کنند و به فروش برسانند تا غرامت صدمات وارده از سوی دولت فعلی ایران را پرداخت کنند. این اشیا که کتیبه های باستانی از بنای تخت جمشید (پرسپولیس) هستند در صورت پیروزی شاکیان برای فروش به مزایده گذاشته می شوند.
...


استقبال نایک از اختصاص گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران
۲۴ مارس ۲۰۱۱
Swedish Ambassador Jonas Hofstrom واشنگتن - شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایک) از رای امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مبنی بر اختصاص یک گزارشگر مستقل ویژه حقوق بشر برای ایران به شدت استقبال کرد. نایک تلاش های کشور سوئد، دولت اوباما، و دیگر کشورهای عضو شورای حقوق بشر را که از این طرح حمایت کردند تحسین کرد.

جمال عبدی، مدیر سیاست گذاری نایک می گوید «جامعه بین الملل سرانجام برای حمایت از حقوق انسانی مردم ایران اقدام کرد،» وی افزود «این اقدام پیام قاطعی به دولت ایران می فرستد که دنیا نقض حقوق انسانی در ایران را نادیده نمی گیرد.»

در ۱۵ مارس ۲۰۱۱، نایک کنفرانسی با موضوع گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، در محل کنگره آمریکا و با شرکت سوزان نوسل، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، یوناس هافستروم، سفیر سوئد در آمریکا، و کیت الیسون، نماینده دموکرات ایالت مینه سوتا برگزار کرد.
...


حقوق بشر در ایران مرکز توجه مقامات آمریکایی و سوئدی در کنفرانس نایک

۱۶ مارس ۲۰۱۱

U.S. Deputy Assistant Secretary of State Suzanne Nossel

واشنگتن «این تلاش در جهت خودنمایی و زور آزمایی نیست بلکه یک قدم عملی است که امیدواریم در طول زمان منجر به تغییراتی بشود»، این بخشی از صبحت های سوزان نوسل، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در رابطه با تلاش هایی ست که برای اختصاص یک دیده بان مخصوص مسئله حقوق بشر در ایران ، در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ایران صورت گرفته است.

خانم نوسل به همراه یوناس هافستروم، سفیر سوئد در آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانس نایک با عنوان «پاسخ به ندای حقوق بشر ایرانیان» در کنگره آمریکا سخن می گفت.
...
 
استقبال نايك از اقدامات حقوق بشري جديد
۲۳ فوریه ۲۰۱۱
واشنگتن شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایک) اقدام دولت باراک اوباما را مبنی بر تحریم مالی و منع صدور روادید آمریکا برای محمدرضا نقدی، فرمانده نیروی مقاومت بسیج و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران به علت دست داشتن در نقض حقوق انسانی مردم ایران، تحسین می کند.

جمال عبدی، مدیر سیاست گذاری نایک می گوید «جامعه بین المللی باید به نقض حقوق انسانی شهروندان ایرانی توسط دولت ایران توجه بیشتری نشان دهد»، به گفته او «به ازای تحریم های گسترده که تمامی شهروندان ایرانی را که برای کسب حقوق انسانی و مردم سالاری علیه سرکوب دولتی مبارزه می کنند، تنبیه می کند، باید تحریم ها هدفمند باشند و بر مقامات ایرانی که این حقوق را نقض می کنند تمرکز کنند».
...


نتایج نظر سنجی نیاک: رای اکثریت قریب به اتفاق اعضا علیه جنگ و حمایت از حقوق بشر
نیاک
۲۴ آبان ۱۳۸۹ (۱۵ نوامبر ۲۰۱۰)

شورای ملی ایرانیان آمریکایی با برگزاری نظر سنجی سالانه از اعضای خود اولویت های نیاک را برای سال آینده مشخص نمود.

شورای ملی ایرانیان آمریکایی اخیراً با برگزاری یک نظر سنجی سالانه از اعضای خود اولویت های خود را برای سال آینده مشخص نمود. «حجم نمونه» نظرسنجی ۲۰۱۰ اعضای نیاک از اکثر نظر سنجی های علمی برای جمعیت های یک ملیونی بزرگتر بود. تقریبا ۵۰۰ عضو نیاک از طریق پست یا اینترنت بین اول تا بیست و هفتم اکتبر به این نظر سنجی پاسخ دادند. اگرچه نظر سنجی های اعضای نیاک علمی نیست، نظر سنجی های پیشین این سازمان مستمراً با نظرات اکثریت ایرانی های آمریکایی چنانکه در نظر سنجی های جامعه ایرانی آمریکایی توسط دانشگاه ها و متخصصان نظر سنجی منعکس شده است مطابقت داشته است.

...


قطعنامۀ چراغ سبز دادن به حملۀ نظامی اسرائیل به ایران از سوی نمایندگان جمهوریخواه کنگره ارائه شد
جمال عبدی
۲۳ ژوئیه ۲۰۱۰

مدیر سیاستگذاری در شورای ملی ایرانیان آمریکا
جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا پیشنویس لایحهای را ارائه دادهاند که به بمبارانی نظامی توسط اسرائیل به ایران چراغ سبز خواهد داد. قطعنامۀ اچ. ریس. ۱۵۵۳ (متن کامل آن را در زیر میبینید)، که حمایت آشکاری را در خصوص حملۀ نظامی به ایران فراهم میآورد، تصریح کرده است که مجلس نمایندگان از اسرائیل برای بکارگیری «هر وسیلۀ ضروری» از جمله «استفاده از نیروی نظامی علیه ایران» پشتیبانی میکند. فرماندهان نظامی ایالات متحده هشدار دادهاند که حملۀ نظامی به ایران میتواند فاجعهای برای منافع امنیت ملی آمریکا به شمار آید و خاورمیانه را در جنگی «مصیبتبار» منطقهای فرو برد.

...


کارشناسان: قدرتهای بزرگ باید پیشنهاد سوختی ایران را مورد توجه قرار دهند

وین (خبرگزاری رویتر)- گروهی از کارشناسان سرشناس میگویند که قدرتهای جهان باید بهطور جدی تواقفنامۀ به تازگی امضا شدۀ مبادله سوخت با ایران را، حتی اگر این قرداد بیعیب و نقص به شمار نیاید، به منظور خارج ساختن بخشی از مواد هستهای این کشور مورد بررسی قرار دهند.

نه تن از کارشناسان، از جمله «دوید کی» بازرس سابق سلاح، «تام پیکیرینگ» معاون سابق وزیر خارجه ایالات متحده، و «جفری لوییس» و «داریل کیمبال» کارشناسان كنترل تسلیحات اظهار داشتند که این پیشنهاد باید به عنوان یک راهحل دیپلماتیک مورد توجه قرار گیرد.
...


متن آماده شدۀ گواه دکتر تریتا پارسی درحضور کمیتۀ حقوق بشر تام لنتوس در کنگره آمریکا
وضعیت حقوق بشر در ایران

۲۵ فوریه ۲۰۱۰

جناب آقای مک گوویرن و جناب آقای ولف روسای جلسه،با تشکراز شما که به من اجازه دادید تا برای بحث دربارۀ بد شدن روبه افزایش وضعیت حقوق بشر در ایران در برابر شما سخن بگویم سپاسگزارم. و با تشکر از شما به خاطر برگزاری چنین جلسهای که به منظور توجه به حقوق بشر در ایران تشکیل شده است. انجام این بحث به درستی بسیار مورد نیاز است، بر گفتۀ سازمان عفو بیناللمل، در حال حاضر وضعیت حقوق بشر در ایران به بدی وضعیتی است که در سی سال گذشته بوده است.
...


مصاحبه دکتر تریتا پارسی با تلویزیون اندیشه
  ۱۳ فوریه ۲۰۱۰
تریتا پارسی در مصاحبه خود با تلویزیون اندیشه مواضع خود و "نیاک" را در قبال اتهامات نئومحافظه کاران آمریکا که از طریق سید حسن داعی السلام اعمال میشود شفاف میسازد.
...


نامه سرگشاده به گرشام برت درباره برنامه وی برای اخراج همه ایرانیان دارنده ویزا
نایک
۹ ژانویه ۲۰۱۰


آقای برت،
شورای ملی ایرانیان آمریکا و جامعه ایرانیان آمریکا از برنامه شما برای معرفی دوباره لایحه اخراج هزاران دانشجو و شاغل ایرانی که به طور قانونی و در جستجوی آموزش، آزادی و زندگی بهتر به این کشور آمده اند، به خروش آمده است. لایحه برنامه توقف ورود تروریست (استپ) تبعیض بر علیه ایرانیان را در قانون آمریکا وارد خواهد کرد. بیش از یک میلیون آمریکایی با پیشینه ایرانی از طریق خانواده و اجتماعشان در تار و پود رنگارنگ این ملت تنیده شده اند - لایحه شما تحت عنوان نادرست امنیت، باعث جدایی این خانواده ها و اجتماعات خواهد شد.

...


آیا ایران به نقطه شکست رسیده است؟
روزبه پارسی
تریتا پارسی
۰۴ ژانویه ۲۰۱۰


با رشد روزافزون درماندگی - و خشونت - دولت، برخوردهای اخیر در خیابانهای ایران ممکن است به خوبی رسیدن به نقطه فروپاشی رژیم را به اثبات برساند. اگر چنین باشد، این امر نشانگر آن خواهد بود که سرانجام حکومت تحت کنترل روحانیون در ایران با شمشیر خود ساخته خود به زیر کشیده میشود. این مسئله نه به دلیل تلاشهای گروههای تبعیدی مخالف ایرانی در خارج کشور یا طرحها و نقشههای براندازی رژیم توسط نومحافظهکاران واشنگتن عملی شد. برعکس، مردم ایران در این ماجرا عمدهترین عامل به شمار میآیند. آنان با بکارگیری نمادهای بسیار مشابهای که نظام جمهوری اسلامی را به منصه ظهور رسانید، این فصل از یک قرن مبارزه قدیمی برای دستیابی به دموکراسی را میبندند.

اعتراضها بار دیگر به دلیل عاشورا یعنی نقطۀ اوج یک ماه عزاداری در تقویم شیعیان شعلهور شد. روزی غمناکی که در آن امام حسین نوه پیامبر اسلام به شهادت رسید. امسال این مراسم بزرگداشت مصادف شد با روز هفت درگذشت آیتالله العظمی حسینعلی منتظری دگراندیش, و این امر اهمیت این روز را دوچندان کرد.عاشورا همچنین یادآور آن است که ارزش ابدی عدالت با تمام دشواریها برای کامیابی آن بایستی مورد پاسداری قرار بگیرد. این موضوع برای جنبش سبز بدون توقف دوباره فرصت دیگری را برای غافلگیری دولت ایران با برگزیدن نمادهای خودش و به چالش کشیدن مشروعیتش در لوای زبان مذهب فراهم آورده است. در تظاهرات روز یکشنبه عاشورا، دستکم ۱۰ تظاهرکننده کشته شدند.

...


پاسخگویی نکته به نکته در رد ادعاهای مطرحه شده
نایک

شورای ملی ایرانیان آمریکا دیدگاه اکثریت جامعهی ایرانی- آمریکایی را نمایندگی میکند، کسانی که بر اساس بسیاری از نظرسنجیهای انجام شده با جنگ و تحریمهای گسترده مخالف هستند، و از حقوق بشر و دیپلماسی حمایت میکنند.

فعالیتهای آموزشی و ترویج سیاستهای عمومی مانند مخالفت با جنگ - به جای دفاع از لایحههای خاص - طبق قانون لابیگری نیست. اگر در جایی یک سازمان ۵۰۱ سی۳ از حدود مقرر لابیگری تجاوز کند، دولت این سازمان را جریمه میکند. اگر تخلفات ادامه پیدا کند، وضیعت مالیاتی این سازمان معلق میشود. به هر حال، «شورای ملی ایرانیان آمریکا» (نایک) مطابق تمامی آییننامهها و قوانین عمل میکند. اتهام و واقعیت...

...


درخواست شورای ملی ایرانیان آمریکا برای خلع سلاح نیروهای بسیج به منظور امنیت شهروندان ایرانی
  نایک
تماس با : فیل الوود - ۹۱۷۳۷۹۳۷۸۷
۳۱ دسامبر ۲۰۰۹


واشنگتن دی سی - شورای ملی آمریکاییهای ایرانی تبار (نایک) به شدت از حرکات تهدید آمیز دولت ایران بر علیه شهروندانش که توسط نیروهای بسیج انجام میشود انتقاد میکند. نایک از دولت ایران میخواهد که بلافاصله نیروهای بسیج را خلع سلاح نموده و به سرکوب خشونت آمیز ملت ایران پایان دهد.

در ماههای پس از انتخابات بحث بر انگیز ریاست جمهوری در ایران، نیروهای بسیج مسوول یک سری اقدامات وحشیانه و خشونت آمیز بوده که به هر دو صورت هدفمند و غیر هدفمند، و به منظور تهدید و سرکوب شهروندان ایرانی ست که اقدام به ابراز آزاد عقاید و اجتماع صلح آمیز می کنند.

...


قانون پیشنهادی یکی از نمایندگان کنگره مبنی بر منع ورود و اخراج ایرانیان از آمریکا
  دیوید الیوت - شورای ملی ایرانیان آمریکا
  ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹


گرشام برت نماینده کنگره (جمهوری خواه - کارولینای جنوبی) از تصمیم خود مبنی بر پیشنهاد دوباره قانونی خبر میدهد که «از ورود خارجیهایی که اهل کشورهای تعیین شده به عنوان حامی تروریسم هستند به علاوه یمن» جلوگیری می نماید. لایحه برنامه منع ورود تروریست ( استپ) که نخستین بار در سال ۲۰۰۳ پیشنهاد شده بود، همچنین تمام افراد اهل این کشورها را که با ویزای دانشجویی، ویزای موقت کاری، ویزای جایگزینی و توریستی در آمریکا حضور دارند، علی رغم وضعیت قانونی شان، ملزم به ترک این کشور در ظرف ۶۰ روز میکند. شهروندان و اهالی ایران، کوبا، سوریه و یمن تحت تاثیر این قانون قرار خواهند گرفت. این لایحه تنها در مورد کسانی که درخواست پناهندگی سیاسی یا مذهبی کرده اند و یا نیاز به مراقبت فوری و ضروری پزشکی دارند استثنا قائل می شود.

برت، نماینده کنگره گفت که لایحه پیشنهادی وی در پاسخ به تیر اندازی فورت-هود و همچنین تلاش برای انفجار هواپیمای پرواز دیترویت در روز کریسمس است در حالیکه پرزیدنت اوباما ختم جنگ با ترور را اعلام کرد، واضح است که دشمنان ما پیام را دریافت نکردند. تنها دو بار در ماه گذشته، تروریستهای اسلامی تندرو به ملت ما حمله کردند و دولت فعلی موفق نشده سیاستهای امنیت ملی ومهاجرت اش را طوری تنظیم کند که در مقابل کسانی که در تلاش اند تا به شهروندان ما آسیب برسانند، بایستد.»

...


استقبال نایک از شروع تدوین تحریمهای هدفمند
  نایک
 پنجشنبه ۳۱ دسامبر ۲۰۰۹

واشنگتن، دی سی - شورای ملی ایرانیان آمریکا از تصمیم دولت اوباما برای تدوین تحریم های هدفمند بر علیه رهبران ایران در ازای تحریم هایی که بر مردم ایران فشار وارد میکنند، استقبال میکند.

دخی فصیحیان، از اعضای هیات دبیران نایک گفت : در حالیکه مردم ایران همچنان با شجاعت برای احقاق حقوقشان ایستادگی میکنند، شورای ملی ایرانیان آمریکا از دولت آمریکا خواسته که مردم ایران را به خاطر رفتارهای دولتشان تنبیه نکند. ما خوشحالیم که دولت اوباما متعهد است که روابطاش را با تهران طوری تنظیم کند که بر مردم بیگناه فشارهای غیر ضروری را وارد ننماید.

...


تقدیر شورای ملّی ایرانیان آمریکایی (نایک) از معرفی دو لایحه برای یاری به مردم ایران
  نایک
  ۱۸ دسامبر ۲۰۰۹


واشنگتن دی سی - شورای ملّی ایرانیان آمریکایی از تقدیم لایحه اچ.آر.۴۳۰۳ امروز، لایحه حمایت از مردم ایران، در مجلس نمایندگان حمایت کرده و از نمایندگان حامی این لایحه، کیت الیسون (نماینده دموکرات مینه سوتا) و ویلیام دلاهانت (نماینده دموکرات ماساچوست) تقدیر میکند. در حالیکه سیاستگذاران در صدد یافتن بهترین راه برای حل مناقشه هستهای و تغییر نحوه رفتار دولت ایران هستند، باید توجه داشت که مردم ایران در این مناقشات به فراموشی سپرده نشوند.

همچنین امروز لایحه اچ.آر.۴۳۰۱، لایحه توانمند سازی دیجیتالی ایران، توسط جیم موران (نماینده دموکرات ویرجینیا)، بیل دلاهانت (نماینده دموکرات ماساچوست)، و باب اینگلیس (ج-کارولینای جنوبی) نمایندگان کنگره تقدیم مجلس شد. این لایحه مهم برای اطمینان از عدم محدودیت مردم ایران در دسترسی به ابزارهای لازم برای عبور از کنترلهای اطلاعاتی و امنیتی دولت ایران و عدم محدودیت در ایجاد ارتباط با یکدیگر و با دنیای خارج است که مردم ایران بتوانند صدایشان را به گوش جهانیان برسانند.

...


قانون توانمند کردن دیجتالی ایرانی
نایک
  ۱۴ دسامبر ۲۰۰۹


این مصوبه شهروندان عادی ایرانی را قادر خواهد ساخت تا به نیرومندترین ابزار موجود برای ترویج دموکراسی و جامعهی مدنی در ایران یعنی: «اطلاعات» دسترسی پیدا کنند. روشن است که نیت تحریمهای کنونی ایالات متحده بر ایران آن نیست که آمریکاییان را برای تامین نرمافزارهای مشخص یا خدمات در ارتباط با آن به ایرانیها باز دارد؛ ابزارها و اقداماتی که امکان ایجاد ارتباطات آزادانه یا دورزدن تجسسهای آنلاین و سانسور دولتشان را برای آنان فراهم میسازد.

گنگره میبایست بیدرنگ در این خصوص اقدام کند تا تضمین نمایید که قانون ایالات متحده در جهت مقابل مبارزه مردم ایران برای اینکه صداهایشان شنیده شود به حرکت خود ادامه نمیدهد. این مصوبه قوانین مربوط به صادرات ایالات متحده را به قرن بیست و یکم وارد میسازد، و یک جنبهی کوچک ولی خودشکنانهی بیمورد از سیاست آمریکا در مورد ایران را اصلاح میکند.

...


گواه از پیشنوشتۀ دکتر تریتا پارسی دستیار پژوهشگر موسسۀ خاورمیانه
دبیر - شورای ملّی ایرانیان آمریکایی
کمیتۀ نظارت و اصلاح دولت
کمیتۀ فرعی امور خارجه و امنیت ملی
۱۵ دسامبر ۲۰۰۹


جلسۀ بررسی دربارۀ تحریمهای ایران: گزینهها، فرصتها، و پیامدها

از شما که به من اجازه ایراد این گواه را در خصوص سیاستهای ایالات متحده در مواجه با ایران دادید سپاسگزارم.

با توجه به مبارزه در جریان مردم ایران برای کسب حقوق خود و تلاش به منظور یافتن راهحلی سیاسی در مورد بنبست هستهای، موضوع تحریمها به طور ویژه شایستۀ بحث موشکافانهای است.

به عنوان نماینده بزرگترین سازمان مردمی - یعنی شورای ملّی ایرانیان آمریکایی - که آمریکاییان ایرانیتبار را در ایالات متحده نمایندگی میکنند مایلم تا بر این نکته تایید ورزم که هیچ گروهی از آمریکاییان بیش از جامعهی ما نگران فرجام جنبش دموکراسیخواهی در ایران نیست و هیچ گروهی از آمریکاییان بیش از جامعهی ما از سیاستهای دولت ایران رنج نکشیده است.

...


طرح تحریم بنزین ایران در کنگره به مردم ایران آسیب میرساند و اجماع بینالمللی را در مورد ایران تضعیف میکند
نایک
  ۴ دسامبر ۲۰۰۹

«شورای ملی ایرانیان آمریکا» (نایک) از تصمیم مجلس نمایندگان ایالات متحده برای بردن طرح «اچ. آر. ۲۱۹۴» -موسوم به «طرح تحریم بنزین ایران» (آی. آر. پی. اس. آ.) به منظور رایگیری در هفته ۱۴ دسامبر ۲۰۰۹، عمیقا نگران است و این امر را اقدامی در جهت تنبیه مردم ایران در عوض دولت ایران میداند.

«شورای ملی ایرانیان آمریکا» (نایک) از تلاشهای مستمر دولت اوباما به منظور مذاکره با ایران پشتیبانی میکند. هرچند پاسخهای دولت ایران به این کوششها بسیار ناامید کننده بوده است، ولی دولت آمریکا باید با هماهنگی با سایر شرکای خود در جامعهی جهانی به منظور انجام این امر متعهد بماند. در نظر گرفتن تحریمهای یکسویه در این زمان از اقدامات همهجانبهی رییس جمهور اوباما جلوگیری و کوششهای مختلف در این مورد را تضعیف و تهدید میکنند.

...


بیانیۀ زیر توسط شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایک) در پاسخ به مقالۀ «واشنگتن تایمز» منتشر شد:

نایک
۱۳ نوامبر ۲۰۰۹

واشنگتن دی. سی. «شورای ملی ایرانیان آمریکا» (نایک) به نتایج کوششهای خود در زمینۀ تحکیم امنیت ملی آمریکا از طریق سیاستهای هوشمندانه و مؤثر خود در خصوص ایران افتخار میکند. اشارات ضمنی «واشنگتن تایمز» که فعالیتهای این شورا را در جهت نقض قوانین مالیاتی، قانون ثبت نمایندگیهای خارجی و قوانین آشکارسازی فعالیتهای لابی میداند بهشدت از سوی این شورا تکذیب میشود.

این شورا در جریان دادخواهی و شکایت خود به دلیل افتراهای مطرح شده از سوی «حسن داعیالاسلام» در دادگاه دهها هزار سند و کلیۀ مدارک مالی خود را در دسترس گذاشت. این مدارک ثابت میکند که اتهامات وارده به این شورا کاملا بیپایه است. قاضی درخواست «داعیالاسلام» را برای رد هیجده مورد از نوزده مورد اتهامات وارد شده نپذیرفت. با توجه به این امر متهمان تصمیم گرفتند با بدخواهی این مدارک را در اختیار «الی لیک»، یکی از خبرنگاران «واشنگتن تایمز» قرار دهند تا بتوانند این موضوع را به جای دادرسی در یک دادگاه قانونی، به یک رسانه بکشند.

...


گروههای مترقی در سياست خارجی هدف حمله قرار گرفتهاند
هافينگتن پست
۵ نوامبر ۲۰۰۹

در دنیای معمولأ کم سروصدای سازمانهای غيردولتی که بر روی مسايل روز فعال هستند، يک کارزار مشخصأ سياسی عليه نهادهای دستاندرکار سياست خارجی، که هدف فعاليت آنها تاکيد بر اتخاذ ديپلماسی به جای زور و نظامیگری است، آغاز شده است.

دو سازمان نسبتأ جديد غيردولتی، که هر کدام دو قطب مخالف طيف مسايل خاورميانه را تحت پوشش خود قرار دادهاند، در هفتهها و ماههای اخير هدف حملات مخربی واقع شدهاند که اعتبار و وجهه آنان را نشانه رفته است.

...


نماینده کنگره، هارمن، از بیانیه موسوم به "تفکیک قومی در ایران" عقب نشینی کرد
نایک
  ۲۱ مه ۲۰۰۹

در پی استیلا و تهاجم های متمادی، ملت ایران همواره و برای هزاران سال یکپارچگی قومی خود را حفظ کرده است و به رغم برخورداری از تنوع قومی و پس زمینه های مختلف نژادی هویت مشترک ایرانی عامل اتحاداین مردم بوده است. اینک که ما از رییس جمهوری برخورداریم که بر نقش دیپلماسی تاکید دارد و از شرایط برخورد وجنگ بین ایران وایالات متحده احتراز می کند، در روز سوم ماه مه، جین هارمن نماینده دموکرات کنگره از کالیفرنیا ایده ای را مطرح کرده است موسوم به: تفکیک ملت ایران براساس تفرقه و انشقاق اقوام.

...